1999 Fresno Relays

    Results from Open/Intercollegiate Division

    April 9, 1999

    Fresno, Calif. - Bob Mathias Fresno Relays o April 3, 1999 o Ratcliffe Stadium o Fresno, Calif. OPEN/INTERCOLLEGIATE MEN

    Running Events

    100-Meter Dash -- Heat 1 t-1. Mickey Grimes-So. Bay TC 10.40 t-1. Joe Criner-Unatt. 10.40 3. Mike Ward-FS 10.49 4. Demetrius Snaer-Unatt. 10.52 5. Daunte Burks-FS 10.58 6. Rajeev Balakrismnan-India 10.61 7. Tim Brown-CSUN 10.79 8. Robert Gray-CSLA 11.00 9. Terry Yoseep-Vitesse Int. 11.17

    100-Meter Dash -- Heat 2 1. Jeff Laynes-Nike 10.41 2. Rueben Benitz-So. Bay TC 10.72 3. Tierre Sams-FS 10.77 4. Craig Kelly-CSUN 10.83 5. David Maxwell-FPU 11.29 6. Eric Mason-FPU 12.19

    100-Meter Dash -- Heat 3 1. E.J. Jackson-FS 10.50 2. Charlton Jordan-FSTC 10.60 t-3. Etroy Nelson-Vitesse Int. 10.62 t-3. Aaron Thigpen-Unatt. 10.62 5. Ron Fox-Unatt. 10.88 6. Bryant Eubanks-CSUN 10.91 7. Jackie Jenkins-CSUS 11.01 8. Damon Clinkscales-CSUN 11.17

    100-Meter Dash -- FINAL 1. Jeff Laynes-Nike 10.46 2. Mickey Grimes-So. Bay TC 10.53 3. E.J. Jackson-FS 10.61 4. Joe Criner-Unatt. 10.61 5. Mike Ward-FS 10.72 6. Demetrius Snaer-Unatt. 10.74 7. Daunte Burks-FS 10.79 8. Charlton Jordan-FSTC 10.82 9. Kajeev Balakrismnan-India 10.85

    400-Meter Dash -- Section 1 1. Erik Lisk-HSU 49.21 2. Jason Kurnow-CSUS 49.54 3. A.J. Burleson-FS 49.62 4. Brian Penner-FPU 50.38 5. Travis Thorton-Reebok Aggies 51.13 6. Dan Chikwava-FPU 51.79 7. Eric McGee-HSU 53.26

    400-Meter Dash -- Section 2 1. Kenny Gowen-Granite Bay TC 48.92 2. Aaron Samansky-Reebok 49.31 3. Ramsey Jay-FS 49.60 4. Ken Stevenson-CSUB 50.68 5. Chris Jones-CSLA 51.29 6. Deywine Adams-CSLA 51.52 7. Darnell Miller-Gods Speed TC 52.41 8. Darrell Redmond-CSUS 53.44

    400-Meter Dash -- Section 3 1. Robert Kyle-CSUB 47.04 2. Kempa Pusby-Nike Atl. Coast 47.41 3. Mike Ward-FS 47.56 4. Shane Niemi-Canada 48.74 5. Chris Jones-FSTC 49.05 6. Steve Walters-Canada 50.01 7. Kenny Aldefa-Nigeria 50.42 8. Andrew Reyes-Patriots USA 51.15 9. David Rodriguez-CSUS 54.21

    400-Meter Dash -- FINAL (Combined Sections) 1. Robert Kyle-CSUB 47.04 2. Kempa Pusby-Nike Atl. Coast 47.41 3. Mike Ward-FS 47.56 4. Shane Niemi-Canada 48.74 5. Kenny Gowen-Granite Bay TC 48.92 6. Chris Jones-FSTC 49.05 7. Erik Lisk-HSU 49.21 8. Aaron Samansky-Reebok 49.31 9. Jason Kurnow-CSUS 49.54 10. Ramsey Jay-FS 49.60 11. A.J. Burleson-FS 49.62 12. Steve Walters-Canada 50.01 13. Brian Penner-FPU 50.38 14. Kenny Aldefa-Nigeria 50.42 15. Ken Stevenson-CSUB 50.68 16. Travis Thorton-Reebok Aggies 51.13 17. Andrew Reyes-Patriots USA 51.15 18. Chris Jones-CSLA 51.29 19. Deywine Adams-CSLA 51.52 20. Dan Chikwava-FPU 51.79 21. Darnell Miller-Gods Speed TC 52.41 22. Eric McGee-HSU 53.26 23. Darrell Redmond-CSUS 53.44 24. David Rodriguez-CSUS 54.21

    800-Meter Run -- FINAL 1. Gabe Orosco-FS 1:56.21 2. Armando Negrete-FS 1:57.52 3. Arthur Negrete-FS 1:57.95 4. Chano Luviano-FPU 1:58.52 5. Gilbert Hernandez-HSU 1:58.57 6. Nick Gai-HSU 1:59.29 7. Ajani Brown-Unatt. 2:00.56 8. Thomas Beckam-CSLA 2:00.58 9. Darryl Jones-FS 2:00.76 10. Felix Vargas-CSUS 2:05.49 11. Greg Phillips-HSU 2:05.95 12. Joe Wilkinson-CSLA 2:07.42 13. Dan Hodges-CSLA 2:08.76 14. Jordan Perry-FPU 2:09.91

    Mile Run -- FINAL 1. Jaques Sallberg-CSLA 4:22.85 2. Chris Coleman-FSTC 4:23.53 3. Louie White-HSU 4:25.06 4. Greg Phillips-HSU 4:33.92 5. Joe Carnegie-Unatt. 4:35.55 6. Phil Ogilvie-FS 4:38.31 7. Thomas Beckman-CSLA 4:40.09 8. Nick Gai-HSU 4:43.86 5,000 Meters -- FINAL 1. Tim Padilla-FS 15.43.9 2. Cecil Liftiema-FPU 15:45.4 3. John Huff-CSUB 15:45.7 4. Sam Morales-FPU 15:52.7 5. Roberto Lopez-FPU 16:04.6 6. Joe Carnegie-Unatt. 16:08.2 7. James Maynard-CSLA 16:08.5 8. Chris Badolato-CSUS 16:09.1 9. Juan Hernandez 16:09.7 10. Dustin Marzolf-FS 16:29.9 11. Felix Vargas-CSUS 16:46.7 12. Rudy Solis-17:07.6

    110-Meter Hurdles -- Heat 1 1. Dominique Arnold-Unatt. 13.40 2. Robert Foster-Jamaica 13.76 3. Jackie Jenkins-CSUS 14.73 4. Shawn Wilffborn-Beach TC 14.81 5. Deric Hughes-CSLA 15.05 6. Baruti Armstrong-Unatt. 15.17 7. Cameron McClure-FS 15.44

    110-Meter Hurdles -- Heat 2 1. Eugene Swift-New Balance TC 13.71 2. Richard Benoy-Springco 13.72 3. Rod Jett-Sac. TC 14.19 4. Ron Murray-FS 14.58 5. Juan Williams-CSUB 15.00 6. Jacob Woolf-FS 15.05 7. Travis Thorton-HSU 15.50

    110-Meter Hurdles -- FINAL 1. Dominique Arnold-Unatt. 13.46 2. Eugene Swift-New Balance TC 13.87 3. Richard Benoy-Springco 14.06 4. Robert Foster-Jamaica 14.08 5. Ron Murray-FS 14.62 6. Jackie Jenkins-CSUS 14.87

    4x100-Meter Relay -- FINAL 1. Fresno State 41.01 2. CS Stanislaus 44.69

    4x400-Meter Relay -- FINAL 1. Fresno State 3:11.96 2. Humboldt State 3:24.96

    Field Events

    Shot Put -- FINAL 1. Sean McKean-Flavor 56-10 2. Matt Drinkwalter-FS 55-3 1/2 3. Taras Rohde-CSLA 52-0 1/2 4. Jason Fast-CSUB 49-1 5. Wayne Breluer-Unatt. 48-1 6. Jason Henry-CSUB 47-2 7. Toby Henry-CSUB 44-5 1/2 8. Bobby Majors-FS 44-3 9. Jeff Van Egdom-Biola 43-0 1/2 10. Jay Anderson-FP 40-9

    Long Jump -- FINAL (Wind) 1. Ron Huget-Canada 24-3 3/4 2. Duran Archie-FS 24-0 3. Brandon Taylor-FS 22-6 1/2 4. Damon Clinkscales-CSUN 22-0 1/4 5. Cameron Stephens-CSUS 21-10 1/2 6. Anthony Colson-CSUN 21-1 1/2 7. Erik Freeman-Biola 20-11 1/4 8. Jon Cartwright-FS 20-7 1/2 9. Edgar Fisher-CSUS 18-9 10. Eric Lee Gilmore-Unatt. 18-6 1/4 11. Adam Bay-FPU 17-11 1/2 NM: Mike Askjaer-FS

    High Jump -- FINAL 1. David Larson-CSUB 6-10 2. Brenden Reilly-HSU 6-4 3. Josh Alfaro 6-4 4. Cliff Houston-CSUS 6-0 5. Bobby Caruthers-HSU 6-0

    Pole Vault (OPEN-INTERCOLLEGIATE DIVISION) -- FINAL 1. Shawn Brown-Unatt. 18-0 t-2. Nick Paramo-FS 16-0 t-2. Scott Wenholz-FS 16-0 4. Mark Unzueta-FS 15-6 5. Billy Gray-FS 15-6 6. Vince Taype-FS 15-6 7. Greg Nichols-CSUS 15-6 8. Paul Chapracki-HSU 15-0 9. Shawn Wilbourn-Beach TC 15-0 NH: John Besmer-Unatt. and Rob Pike

    Pole Vault (INVITATIONAL DIVISION) -- FINAL 1. Scott Slover-California 18-6 1/2 2. Nick Hysong-Arizona 18-2 3. Jim Davis-Texas (Fresno State) 17-2 4. Jim Drath-Alaska 17-2 5. Jason Hinkin-CM Sports 17-2 t-6. Eric Boxley-Oklahoma 16-8 t-6. Lon Badeaux-Louisiana 16-8 NH: David Rynearson-California, John Shirley-California, Jeff Beam-California, Ryan Barkdull-Texas

    Javelin -- FINAL 1. Joe Greenburg-Advantage Ath. 193-4 2. Shawn Welbourne-Beach TC 183-4 3. Josh Canales-CSUB 182-2 4. Darrell Higgins-FS 182-1 5. John Johns-CSUB 177-5 6. Phil Reisen-Unatt. 160-0 7. Wes Zuffinetti-CSUB 148-2 8. Scott Friesen-FPU 142-2 9. Brad Krause-FPU 129-1

    Triple Jump -- FINAL (Wind) 1. Damien Bryant-CSUB TC 51-7 2. Jamal Chase-CSUB 50-2 3. Anthony Colson-CSUN 47-1 4. Cameron Stephens-CSUS 42-2 1/2 5. Edgar Fisher-CSUS 40-0 1/4 6. Tim Thiesen-FPU 38-1 NM: Tim Brown-CSUN

    Discus -- FINAL 1. Sean McKean-Flavor 208-6 2. Doug Reynolds-Unatt. 196-0 3. Cameron Bolles-Flavor 184-2 4. Mike Rexroth-CSUB 171-6 5. Matt Drinkwalter-FS 153-9 6. Jason Fast-CSUB 151-6 7. John Johns 150-10 8. Toby Henry-CSUB 149-1 9. Luke Woydziak-FS 147-9 10. Jeff Van Egdom-Biola 145-9 11. Shylo Eaton-FS 144-4 12. Wayne Brewer-Unatt. 141-0 t-13. Chris Fox-CSUS 137-3 t-13. Joe Berro-HSU 137-3 15. Bobby Majors-FS 134-9 16. Ed Stewart 120-3 17. Jay Anderson-FPU 118-11 18. Jeff Ferguson 114-2

    Hammer -- FINAL 1. Steve DeSantins-Pacific Bay TC 220-7 2. Luke Woydziak-FS 204-7 3. Mike Henry-Pacific Bay TC 188-0 4. Jason Henry-CSUB 186-2 5. Jason Fast-CSUB 177-9 6. Brian Gilbert-Unatt. 168-9 7. Bobby Majors-FS 166-5 8. Wes Zufffinetti-CSUB 163-2 9. Shylo Eaton-FS 159-1 10. Toby Henry-CSUB 155-10 11. Matt Moore-FPU 125-7 12. Joe Berro-HSU 122-6 13. Ed Stewart-FPU 118-2 14. Dave Hastings-FPU 108-7

    Bob Mathias Fresno Relays o April 3, 1999 o Ratcliffe Stadium o Fresno, Calif. OPEN/INTERCOLLEGIATE WOMEN

    3000 Meters-Final 1. Salome Murray-Unatt. 10:11.2; 2. Nicole Kulikov-Reebok Aggies 10:12.4; 3. Jennifer Smith-FS 10:30.3; 4. Molly Ales-HSU 11:02.0; 5. Laura Bracht-FS 11:05.2; 6. Monica Montano-CSLA 11:24.9; 7. Rebel Rodriguez-FP 11:33.8; 8. Kristy Chaffee-FP 11:39.2; 9. Beth Gower-HSU 11:48.2; 10. Keren Padilla-FS 11:51.1; 11. Jennifer Cochran-HSU 12:09.7; 12. Maria Bustamante-CSUS 12:17.5; 13. Mirella Tellez-CSUS 12:34.1

    100 Hurdles-Heat 1 1. Sau Ying-Adidas Hong Kong 13.61; 2. Lashaunda Fowler-CSUN 13.34; 3. Tina Watkins-CSUB 14.41; 4. Tisha Matthews-CSLA 14.96; 5. Nicole Vance-CSUB 15.54; 6. Rebecca Rahe-FP 17.05

    100 Hurdles-Heat 2 1. Monics Fisher-Unatt. 13.73; 2. Brandi Prieto-CSUN 14.57; 3. Brandi Jenkins-FS 14.75; 4. Naquisha Moulton-CSUS 14.79; 5. Felecia Brown-Unatt. 15.13

    100 Hurdles-Heat 3 1. Sheila Burrill-Unatt. 13.81; 2. Legretta Hinds-Unatt. 14.41; 3. Anita Madden-CSUB 14.62; 5. Mahea Enos-15.18; 6. Brooke Lankard-FS 16.26; 7. Andrea Gulley-FS 22.6

    100 Hurdles-FINAL 1. Monica Fisher-Unatt. 13.51; 2. San Ying- Adidas Hong Kong 13.61; 3. Sheila Burrell-Unatt. 13.68; 4. Brandi Jenkins-FS 14.73; 5. Lashaunda Fowler-CSUN 16.25

    100 Meters Heat 1 1. Juan Ball-So. Cal Cheetahs 11.55; 2. Anetta Wells-CSUN 12.06; 3. Reyna Hill-FS 12.09; 4. Anicia Rimm-CSUN 12.44; 5. Dwanice Williams-FS 12.57; 6. Tiffany Hogan-CSUB 12.91; 7. Natalya Blaylock-CSLA 13.18

    100 Meters-Heat 2 1. Tara Perry-Coquitlam Cheetahs 11.88; 2. Monica Fisher-Unatt. 12.25; 3. Nicole Duncan-CSLA 12.25; 4. Tamika Dungy-CSUS 13.31; 5. Sarah Egger-FP 14.14

    100 Meters-Heat 3 1. Trinity Davis-HSU 11.65; 2. Angela Daigle-FS 11.79; 3. Kateena Bugg-So. Bay TC 11.87; 4. Krystal Harris-CSUN 12.11; 5. Lashaunda Fowler-CSUN 12.42; 6. Shandra Snook-FP 14.05

    100 Meters-FINAL 1. Juan Ball-So. Cal Cheetahs 11.64; 2. Trinity Davis-HSU; 3. Kateena Bugg-So. Bay TC; 4. Angela Daigle-FS 11.79; 5. Krystal Harris-CSUN 12.20; 6. Monica Fisher-Unatt. 12.34; 7. Reyna Hill-FS 12.35

    400 Meters-Final (2 Sections) 1. Fatimat Yusuf-Nigeria 55.33; 2. Tamikio Simpson-FS 57.57; 3. Legretta Hinds-Unatt. 57.71; 4. Jynette Grayson-FS 58.82 5. Melanie Bates-CSUS 59.95; 6. Charane Wilson-HSU 1:00.49 7. Felecia Brown-Unatt. 1:00.95 8. Mary Richardson-HSU 1:01.26 9. Dawniece Lewis-Unatt. 1:01.45 10. Rosie Schurkanp-CSUS 1:04.02 11. Rebecca Rahe-FP 1:06.76

    800 Meters-Final 1. Becky Sorensen-So. Bay TC 2:18.42 2. Courtney Cannizzaro-HSU 2:21.52 3. Shaela Luter-CSLA 2:23.89 4. Brianna Denley-FS 2:24.23 5. Maurisa Blackman-CSUS 2:25.24 6. Carie Bronson-HSU 2:26.42 7. Crystal Johnson-HSU 2:27.99 8. Rachel Bauer-FS 2:31.54 9. Patty Ortega-CSUS 2:31.69 10. Stephanie McCarty-FP 2:39.27 11. Kelly Nahaffey-HSU 2:41.35 12. Brandee Urrutia-FP 2:42.59 13. Sarah James-CSUS 2:46.67

    4x100 Relay-Final 1. HSU 47.59 2. FS 48.22 3. CSUS 50.91

    4x400 Relay-Final 1. Fresno State 3:56.13; 2. HSU 4:00.69; 3. CS Stanislaus 4:09.03

    1500 Meters-Final 1. Courtney Cannizzaro-HSU 4:58.9; 2. Jennifer Smith-FS 4:59.8; 3. Molly Ales-HSU 5:07.8 4. Brianna Denley-FS 4:59.8 5. Marissa Blackman-CSUS 5:25.6; 6. Kelly Mahaffey-HSU 5:43.7 --Patty Ortega-CSUS DNF

    FIELD EVENTS

    Pole Vault-Final 1. Brooke Lankard-FS 11-6; 2. Aleyna Tomate-FS 11-6; 3. Elizabeth Heskett-Cornerstone Athletics 11-0; 4. Jennifer Ruff-HSU 10-0; 5. Joy Hess-CSUB 9-6; 6. Emilie Tidwell-HSU 9-0

    Pole Vault-INVITATIONAL 1. Melissa Price-California (FS) 13-8; 2. Jill Wittenwyler-North Dakota 12-8; 3. Mary Sauer-California 11-8; 4. Ardin Harrison-British Columbia 11-0; 4. Susana Kassab-California 11-0; -- Stacy Dragila-Idaho NH

    Shot Put-Final 1. Janet Hill-So. Bay TC 47-9; 2. Catrina Bindel-Unatt. 44-6 1/2; 3. Sheila Burrill-CSUN 44-2 1/2; 4. Sarah Goodlaw-FS 42-5 1/2; 5. Barabra Weaver-HSU 42-0; 6. Andrea Stelter-FS 34-3 1/2; 7. Angel Naylor-FP 32-2; 8. Leavera Henry-CSUB 30-3; 9. Tami Thoreson-FS 30-0; 10. Annie Taylor-FP 29-0

    High Jump-Final 1. Catrina Bindel-Unatt. 5-6; 2. Erin Boothe-FS 5-0; 3. Wendy Escobar-CSLA 5-0; 4. Mahea Enos-FS 4-10; 5. Tamiko Medcalf-CSLA 4-10; 6. Bonnie Sugiyama-CSUS 4-10; Alissa Anderson-Unatt. NH

    Triple Jump-Final 1. Vanitta Kinaro-CSUN 41-0 2. Brandi Prieto-CSUN 39-10 3/4 3. Rickisha Herron-FS 37-3 4. Keisha Doby-CSUB 35-11 5. Taylor Brown-FS 35-7 1/2 6. Trisha Woods-FP 31-7 1/2 7. Heather McElroy-CSUS 28-0

    Hammer-Final 1. Sarah Goodlaw FS 173-9 2. Brooke Aderman FS 161-8 3. Andrea Stelter FS 153-3 4. Carla Nakashima CSUB 151-5 5. Amanda Walthour FS 143-2 6. Barbara Weaver HSU 141-0 7. Angel Naylor FP 138-7 8. Adreana Cano CSLA 134-8 9. Christina Mantas CSLA 120-1 10. Catherine Hall HSU 114-5 11. Annie Taylor FP 107-9

    Javelin-Final 1. Felecia Brown FS 141-0 2. Kayla Russum FS 130-1; 3. Shelley Hill-CSUS 127-9; 4. Brandi Fedregon-CSUS 199-9; 5. Sarah Gooldlaw-FS 117-0; 6. Adreana Cano-CSLA 116-9; 7. Shawna Adams-Fresno Pac. 111-3; 8. Gina Pimentel-CSUB 102-4; 9. Andrea Stelter-FS 97-10; 10. Wendy Escobar-CSLA 97-5; 11. Tami Thoreson-FS 95-5; 12. Rhonda Brown-Fresno Pac. 95-4; 13. Bonnie Sugiyama-CSUS 92-4.

    Long Jump-Final (wind) 1. Marieke Vehman 19-9 3/4 ; 2. Vannitta Kinard-Unatt. 19-2 1/4; 3. Sheila Burrill-CSUN 18-10; 4. Carrie Jansen-FSTC 18-8 3/4; 5. Brandi Prieto-CSUN 18-2; 6. Brandi Jenkins-FS 17-11 1/2; 7. Keisha Boby-CSUB 17-7; 8. Anicia Rimm-CSUN 16-7 3/4.

    Discus-Final 1. Sarah Goodlaw-FS 149-11; 2. Adreana Caso-CSLA 133-5; 3. Barbara Weaver-HSU 129-4; 4. Tyrenda Stamps-FSTC 125-10; 5. Christina Mantas-CSLA 123-10; 6. Catherine Hall-HSU; 123-8; 7. Kayla Russum-FS 112-7; 8. Leavera Henry-CSUB 110-5; 9. Andrea Stelter-FS 96-10; 10. Tami Thoreson-FS 83-4

    200 Meters-Invitational 1. Time Out 23.92; 2. Juan Ball-SC Cheetahs 23.97; 3. Angela Daigle-FS 24.57

    More Headlines